Ana SayfaAltcoinRipple Nedir? Avantajları Nelerdir?

Ripple Nedir? Avantajları Nelerdir?

Ripple Nedir? Avantajları Nelerdir?

2012 yılında ortaya çıkan ve kripto para platformlarında hızlı bir şekilde yükseklere tırmanan bir kripto para birimidir. Ripple birçok kripto para birimlerinden bir tanesidir. Fakat diğerlerinden ayıran özellik belli bir merkezinin olmasıdır. Kripto para genel olarak dijital ortamlarda işlem yapılabilen dijital para birimleridir. Belli bir merkezleri olmayan ve arz-talep mantığı ile artış ya da azalış gösteren para birimleridir.

Ripple bu açıdan diğerlerinden ayrılmaktadır. Merkezi ABD’de bulunmaktadır.  Amerikan Ödeme Çözümleri Firması tarafından ortaya çıkarılmıştır. Çıkma amacı bu firmanın borsada daha fazla işleme görmesini sağlamaktı. Kurumsal olarak bir merkeze sahip olması ripple’a olan güvenin artmasını kıs sürede sağlamıştır.

ripple nedir
ripple nedir

Ripple nedir? Avantajları Nelerdir?

Ripple avantajlı durumda olan coinlerden bir tanesidir. Bunun nedeni en başta da belirtildiği gibi genel bir merkezinin olmasından kaynaklı güzevn duygusudur. Aynı zamanda bankalarda ve resmi kurumlarda da geçerliliği olan, takası yapılabilen dijital para birimidir. Avantajları ise;

  • Kısa süreli işlem hızı olması avantajları arasında ilk sırada yer almaktadır. Blockhain teknolojisini kullanmaktadır. Düşük maliyetlerle kısa süreli transfer imkanını sunmaktadır.
  • Bitcoin ve Ethereum’dan sonra piyasada değeri en çok olan ve işlem hacmi en fazla olan kripto para birimidir. Erişilebilirdir ve borsada işlem gören dijital para birimlerinden bir tanesidir.
  • ABD’de bir merkezinin bulunmasından dolayı karlı bir şirketin kuruluşu gözü bakılmaktadır. Bu da diğer kripto para birimlerinden ayrılmasını sağlamaktadır.
  • Birçok banka ve şirketlerle anlaşma yapmasından dolayı her geçen gün değeri artış göstermektedir.
ripple nedir
ripple nedir

Ripple Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Kripto para birimleri ile ilgilenenlerin en çok merak ettiği durumların başında kripto para madenciliği gelmektedir. Birçok kripto para birimlerinin madenciliği yapılırken ripple bunlardan birisi değildir. Ripple madenciliği ya da üreticiliği yapılmamaktadır.

Madenciliği yapılamadığına göre dolaşımdaki olanlar nereden geliyor sorusu aklınıza gelmiş olabilir. Ripple bağlı olduğu merkez tarafından üretimi yapılmaktadır. Tamamen şirket tarafından üretilmekte ve dolaşıma dahil edilmektedir. Üretimi yapılmış olan ripple farklı zamnlarda ve belli aralıklarla dolaşıma çıkartılmaktadır.

Bitcoin ve Ripple Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Ripple bir şirket bünyesinde bulunmakta ve denetlenebilmektedir. Bitcoin ile herhangi bir merkeze bağlı olmayan kripto para birimidir.
  • Ripple hızlı bir transfer yapılmasına olanak sağlamaktadır. Yaklaşık olarak saniyede 1500 işlem yapılmaktadır. Fakat bu bitcoin için aynı şekilde değildir. Bitcoin’de her saniye yaklaşık 4 işlem yapılabilmektedir.
  • Her transfer sonrasında belli platformlarda komisyon kesildiği bilinmektedir. Ripple bu konuda düşük maliyet ortaya koymaktadır. Bitcoin’de ise Ripple’a göre daha fazla komisyon ücreti kesilmektedir.

Ripple Nasıl Satın Alınır?

ripple nedir
ripple nedir

Türk Lirası ile ripple almak oldukça kolay bir işlemdir. Ülkemizde bunu yapabileceğiniz belli başlı platformlar bulunmaktadır. Bu platformlardan güvenli olanlardan bir tanesini tercih ederek ripple alımı yapabilirsiniz. Ripple nasıl alınır nasıl satılır gibi bilgiler için üye olduğunuz platformdaki yönergeleri uygulayabilirsiniz.

BTC Kriptohttps://www.btckripto.com
BTCKripto ziyaretçilerine kripto para hakkında her konuda bilgiyi vermektedir. Kripto para piyasasına ve kripto para borsasına hakim kişiler tarafından konular ele alınmaktadır. Şeffaf ve dürüst bilgi, güncel kripto para haberleri, son gelişmeler ve dahası için takipte kalınız. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden btckripto.com sitesi sorumlu tutulamaz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

SON YORUMLAR