Ana SayfaKripto SözlüğüKripto Para Madenciliği Nedir? Kripto Para Madenciliği Nasıl Çalışır?

Kripto Para Madenciliği Nedir? Kripto Para Madenciliği Nasıl Çalışır?

Kripto Para Madenciliği Nedir?

 

Kripto madenciliği, özellikle günümüzde bilgisayar kullanımıyla kriptografik işlemlerini çözerek kripto para kazanılması anlamına gelmektedir. Bu aşama, veri bloklarını ve işlemleri blok zinciri olarak bahsedilen genel bir kayıt defterine yazmayı içerir.

 

Teknik olarak, kripto para madenciliği karmaşık kombinasyonları çözerek verileri blok zincirine kaydeder. Kriptografik süreçlerin kullanılmasıyla işlemsel bir süreç yürütür. Özellikle, kripto madenciliği bahsedilen blok zincirleri tarafından paylaşılan kayıtları tutan ağlardır.

 

kripto para madenciliği nedir
kripto para madenciliği nedir

 

Kripto Para Biriminin Merkezi Var Mı?

 

Kripto para birimlerinin merkezi hiçbir otoriteye ihtiyaç duymadan işlemlerini gerçekleştirir. Bunun sebebi, kripto paraların dağıtılmış bir kayıt defteriyle blok zincirleri olarak bildiğimiz merkezi olmayan bir sistem uygulanmaktadır. Bildiğimiz bankacılık sistemlerinden farklıdır. Bunun yanında tüm kullanıcılar kripto para sistemlerine ulaşıp, bu sistemlerde işlem yapar. Özellikle hiçbir merkeze ihtiyaç duymadan para gönderip almanızı sağlar. Yalnız merkezi bir otorite olmadan işlem yapabilmesinin ana sebebi budur.

 

Kripto para madenciliği dağıtılmış bir sistemdir. Fakat bu işlem kayıtlarının madencilik yapan tüm kullanıcılara açık olduğu ve milyonlarca farklı bilgisayara ev sahipliği yapmasını sağlar. Bildiğimiz bankacılık merkezi olan sistemlerden oldukça farklıdır.

 

Fakat bir merkez olmadan, hesap defterlerini oluşturmadan önce işlemler nasıl doğrulanıyor ? Bu işlemleri doğrulamak merkezi banka sistemlerini kullanmak yerine, (örneğin, gönderilen herhangi bir ödemenin yeterli miktara sahip olup olmadığından emin olmak) kripto para bu işlemleri doğrulamak için kriptografik çeşitli algoritmalar ile çalışır.

 

Bahsettiğimiz tam bu kısımda madenciler hayat kurtaran bir rol alıyor. Her bir işlem bu hesaplamaları yapmak, çok fazla bilgi işlem çalışması anlamına geliyor. Madenciler, bu kayıt defterlerine yeni işlemler eklemek için kendi bilgisayarlarını kullanmaktadır. Bu işlemleri gerçekleştirerek bu transferlerden az da olsa bir miktar kripto parayı almaya hak kazanmaktadır.

 

 

Kripto Para Madenciliği Yasal Mı?

 

Aslında kripto para madenciliği yasal bir işlemdir. Fakat burada farklı konular bunun yasal olup olmadığını doğrulamak için bize yol gösteriyor. Bahsettiğimiz yasal işlem şunlara bağlıdır:

 

  1. Yaşadığınız Coğrafi Konum
  2. Yasal bir yolla kripto para madenciliği yapıp yapmadığınız

 

Yasal bir yolla madencilik işlemlerini yapıp yapmadığınız, faaliyetlerinizi sürdürdüğünüz yollar önem kazanıyor. Kripto para madenciliği bazı siber suç durumları da var bu yasa dışı araç gereç kullanımları ve benzeri işlemler ile madencilik yapmaya çalışmak. Örneğin, sanal suçlular bazı cihazların işlem güçlerini ele geçirir bunun için internet üzerinden bir web tarayıcısı ile çalışan zararlı yazılımları kullanıcının bilgisayarına yüklemeye çalışır. Bu tür saldırılar, kripto paraları çalmak için yapılmış girişimlerdir.

 

Oysa ki bazı ülkeler kripto para madenciliğinden gelir eden kullanıcıları vergilendirmeyi düşünmektedir. Fakat bunun yanında bir çok ülkede vergilendirilmesinin pek mümkün olmadığı konusunda aynı fikirdeler.

 

Kripto Para Madenciliği Nasıl Çalışır? (Blockchain’e Göz Atalım)

 

Kripto para madencileri, gerçekleştirdikleri işin karşılığını kripto para cinsinden almak için işlemlerini sürdürür ve doğrular. Bu süreçleri anlamak için öncelikle bu süreçlerin nasıl işlediğini bilmeniz gerekir. Blockchain’in ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığına bir bakalım.

 

Bilmeniz gereken en önemli şey, blok zincirlerinin merkezlerinde birkaç şey olduğudur. Bunlar anahtar şifreleme ve matematiktir. Ancak açık anahtarlı kripto (asimetrik şifreleme) ve matematik iki kombini bir ara getirmektedir.

 

BTC gibi kripto para birimleri, bu blok zinciri olarak adlandırdığımız merkezi olmayan kayıt defterlerini kullanmaktadır. Çünkü blok zinciri, kriptografik kombinasyonlar içeren zincirlenmiş veri bloklarıdır.

 

kripto para madenciliği nedir
kripto para madenciliği nedir

Bitcoin Blockchain İçerisindeki Süreçleri

 

Blok zincirlerinin gerçekleştirilmesinde yer alan temel birkaç bileşen bulunmaktadır. Burada yapacağımız anlatımlarda Bitcoin’i örnek olarak kullanacağız.

 

  • Düğümler: Blok zincirleri içerisinde bulunan kullanıcılar ve işem yapan cihazlardır.
  • Madenciler: Blok zincirindeki onay almamış blokları doğrulamak (çözümlemek) için kullanılmaktadır.
  • İşlemler: Herhangi bir sürecin başlamasına sebep olan şeydir. Yani kolayca ifade etmemiz gerekirse, iki farklı transfer süreci bekleyen kişilerin buluştuğu kripto para değişimleridir.
  • Hashes: Düğümlerin kripto para madenciliği işleminin doğrulamasını yapan şeydir. Her blok zincirinin ayrılmazıdır.
  • Nonces: Yalnızca bir kez kullanılıp bir sayıyı doğrulamak için kullanılan kripto konuşmalardır. Bu konuşmalar, kripto para madencilerinin hash’e eklenilen kazım işlemi sırasında çözdüğü sayıdır.
  • Bloklar : Blok zincirini tehlikeye atan bazı bölümlerdir. Çünkü bloklar henüz tanılama yapılmamış işlemlerin listelerini içermektedir. Bu bloklar onay aldığında hiçbir şekilde değiştirilmesi mümkün değildir.
  • Blockchain : Blok zincirlerinin sıralamasını yapan ana blok olarak adlandırılmaktadır.
BTC Kriptohttps://www.btckripto.com
BTCKripto ziyaretçilerine kripto para hakkında her konuda bilgiyi vermektedir. Kripto para piyasasına ve kripto para borsasına hakim kişiler tarafından konular ele alınmaktadır. Şeffaf ve dürüst bilgi, güncel kripto para haberleri, son gelişmeler ve dahası için takipte kalınız. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden btckripto.com sitesi sorumlu tutulamaz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

SON YORUMLAR