Ana SayfaKripto SözlüğüEn Popüler Kripto Paralar

En Popüler Kripto Paralar

En Popüler Kripto Paralar. Kripto para terimi son günlerde hemen hemen herkesin duyduğu ancak hiç kimsenin tam olarak bilgi sahibi olamadığı bir para birimidir.

Kripto Para Nedir?

Kripto para demek aslında genelde takas işlemlerinde de kullanılabilen, gerçek hayatta hiçbir karşılığı olmayan, tamamen dijital olan ve uçtan uca şifrelenmiş sanal bir para birimidir.

Kripto Para Yasal Mı?

Kripto paraların yasal olup olmadığı ile ilgili ülkeler üçe ayrılmış durumdadır:

  • Kripto para kullanımını tamamen yasaklamış olan ülkeler
  • Kripto para kullanımının yasal olup olmadığı ile ilgili net bir şey söylemeyen ülkeler
  • Açık açık kripto para ticaretine izin veren ülkeler

Bu durumda kripto paranın yasal olup olmadığı ile ilgili dünya çapında bir genelleme yapılmaz ancak bu durumu Türkiye için konuştuğumuzda, Türkiye Cumhuriyeti kripto paranın bu ülkede yasak olduğuna veya yasal olduğuna dair herhangi bir şey söylememiştir. Bu yüzden kripto para ticaretinden dolayı herhangi bir ceza yaptırımı bu şartlarda mümkün değildir.

En Önemli Kripto Paralar

Herkesin bildiği üzere kripto paralar arasında en bilineni ve en yaygın olanı bitcoin. Ancak kripto para dünyası o kadar geniş bir dünya ki bitcoin sonrasında belki de yüzlerce altcoin üretildi.

İşte bitcoin haricindeki en popüler kripto paralar;

1-Ethereum

Bitcoinden sonra en popüler olan coin alternatifi ethereum. Ethereum’un asıl amacı kişinin milliyeti, dini inancı veya kökeni ne olursa olsun herkesin ama herkesin ücretsiz bir şekilde ulaşabileceği, merkezi olmayan bir finansal para birimi oluşturmak. Ethereum coin piyasasında en değerli coin olan bitcoinden hemen sonra 2. sırada gelse de, maddi değeri bitcoinin yüzde on dokuzu.

İçinde bulunduğumuz 2021 yılında Ethereum, algoritmasını risk kanıtı olarak değiştirmeyi planlıyor. Bu algoritma değişimi sayesinde Ethereum ağı çok ama çok daha az enerji tüketimi ve çok daha iyileştirilmiş işlemciler ile çalıştırılacak.

En Popüler Kripto Paralar
En Popüler Kripto Paralar

2-Lite Coin

Bundan yaklaşık 10 sene önce yani 2011 yılında coin piyasasına sürülen Lite Coin, genel olarak hep “Bitcoin altınının gümüşü” olarak anıldı. Eski bir google mühendisi tarafından oluşturulan Lite Coin, herhangi bir merkez tarafından yönetilmeyen tamamen açık kaynaklı bir küresel ödeme ağına dayanıyor.

3-Cardano

Cardano coin birimi aslında Ethereum’a benzer bir şekilde hiçbir merkezi olmayan finansal ürünler oluşturup sonrasında dünyanın finansal işletim sistemi olmayı hedefliyor.

4-Polkadot (DOT)

Polkadot coin diğer tüm blok zincirleri arasında birlikte çalışabilirliği amaçlayan benzersiz bir hisse kanıtı kripto para birimidir. Polkadot şu anda 11.2 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

5-Bitcoin Cash

Bu coin birimi asıl bitcoinin en eski ve başarılı hard forklarından birisi. Bu yüzden de coin piyasasında oldukça önemli bir yere sahip. İşte 2021 yılında bitcoin sonrasındaki en popüler kripto paralar bunlar.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

SON YORUMLAR