Ana SayfaKripto SözlüğüEn Büyük Kripto Para Borsaları

En Büyük Kripto Para Borsaları

En Büyük Kripto Para Borsaları

2017 yılında en yüksek değerine ulaşan ve yatırımcıların ilgi odağı haline gelen Bitcoin, kripto para borsalarının da hareketlenmesinde büyük bir rol oynamıştır. 2020 yılında 7.200 dolardan işlem gören kripto para birimi, yılın ilk günü 32.200 dolardan işlem görerek kendi rekorunu kırmıştır. Kripto para borsaları para birimlerinin değerlendirilmesinde büyük bir rol oynar. Borsadaki hareketlilik kripto para birimlerini doğrudan etkiler. Bu nedenle dünya üzerinde kurulmuş en büyük kripto para borsaları aracılığı ile işlem yapmak yatırımcı için her zaman mantıklıdır.

Kripto Para Borsası Nedir?

Başka bir kripto para birimi karşılığında; Pound, Dolar, Euro, Türk Lirası gibi gerçek paralar üzerinden alım satım yapılmasına izin veren oluşumlar kripto para borsası olarak adlandırılır. Kripto para borsaları dünya üzerinde bir çok farklı kuruluş tarafından oluşturulduğu için rekabet oranı da oldukça yüksektir. Borsalardaki en ufak hareketlilik para birimlerinin değer kaybetmesine ya da değerinin artmasına neden olur. Dünyanın en büyük ölçekli kripto para borsaları bunu doğrudan etkiler.

Kripto Para Borsaları Nasıl Çalışır?

Kripto para tüccarları, yatırımcıların kripto para alımı yapmaları ve bunları bir alanda saklamaları için oluşturulmuş elektronik cüzdanlar ile borsaların işleyişini sürdürür. Kripto para borsaları, para alıcısını ve satıcısını anonim olarak birleştirme görevi de görür. Kripto para dijital cüzdanı, günlük yaşamda tercih edilen banka kartı ya da kredi kartı gibi diğer finansal işlemleri kullanmak için de tercih edilir. Bazı ülkelerde Bitcoin alımı yapılabilecek ATM’ler de kurulmuştur. Kripto para borsaları tüm bu işlemlerin tek elden yapıldığı oluşumlardır.

En Büyük Kripto Para Borsaları
En Büyük Kripto Para Borsaları

Kripto Para Borsası Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yatırımcının parasını saklayabileceği ve değerlendirebileceği alanlar olarak görülen kripto para borsalarının seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan bir tanesi güvenlik unsurudur. Borsa seçimi yapılırken, platformun meşruiyeti ile güvenliği öncelikli husus olarak değerlendirilmelidir.

Borsanın kendi içerisinde saldırılara karşı güçlü bir güvenlik ağının olması önemlidir. Seçim yapılırken dikkat edilecek bir diğer unsur bütün kripto para birimlerinin desteklenmesidir. Borsa içerisinde yapılan her işleme ücret ve komisyon alınır. Bu miktarların minimum düzeyde tutulması yatırımcının değer kaybetmemesine neden olur.

En İyi Kripto Para Borsaları

Dünya üzerinde faaliyet gösteren ve yatırımcıların alım satım yapabilecekleri borsalar arasında yer alan oluşumlar ölçeklerine göre sıralandırılabilir.

En büyük kripto para borsaları;

  • Binance
  • Coinbase
  • Kraken
  • Bitfinex
  • Gemini
  • OKex
  • Huobi Global
  • Bitstamp
  • FTX şeklindedir.

Binance bu zamana kadar oluşturulmuş en büyük ve en güvenilir kripto para borsası olarak bir çok yatırımcı tarafından tercih edilir. Bunun yanı sıra listede yer alan diğer kripto para borsaları da en az Binance kadar değerlidir. Yerli kripto para borsasını kullanmak isteyen kişiler ise, BTCTurk ve Paribu gibi oluşumları tercih edebilir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

SON YORUMLAR