Ana SayfaBitcoinBlok Zinciri Nedir?

Blok Zinciri Nedir?

Blok zinciri nedir sorusunu sorduğumuzda, bilgisayar teriminde blok zinciri bağlantılı bloklar tarafından tutulan işlemlerin büyüyen bir kaydını ifade eder. Bu bloklar arasında işlem kayıtlarını depolamak için kullanılan havuza dijital defter adı verilir.

Blok Zinciri Ne Anlama Gelir?

Blok zinciri teknolojisinin temeli, Türkçe’de blok zinciri olarak adlandırılır ve 1990’ların başında kurulmuştur. İki uzman, 1970’lerde Ralph Merkle tarafından patentlenen “hash tree” adlı konseptiyle yola çıktı ve çalışmalarını tam olarak kavramsallaştırmasalar da modern blok zinciri tanımına ulaşmayı başardılar. Bu nedenle, birçok kişiye göre, bu teknolojinin mucitleri Satoshi Nakamoto değil Haber ve Stornetta’dır.

Mevcut anlamda ilk blok zinciri, tarihteki ilk kripto para birimi Bitcoin ile aynıdır. Takvim 31 Ekim 2008’i gösterdiğinde, Satoshi Nakamoto’nun bireyi veya kuruluşu tarafından yayınlanan “Bitcoin: Peer-to-Peer Elektronik Nakit Sistemi” bülteni, bitcoin altyapısının tamamen blok zinciri teknolojisine dayandığına işaret eder.

Blok Zinciri Nasıl Çalışır?

Blok Zinciri teknolojisi çok çeşitli çalışma alanlarına sahiptir ve genellikle kripto para birimi olarak adlandırılır. Bu durum da Blok zinciri nedir sorusunun cevabı niteliğindedir. Ancak birçok merkezi veya merkezi olmayan endüstride kullanılmıştır. Blok zincirinin kullanımları, bankalardan hükümetlere, akıllı sözleşmelerden noter tasdikli işlemlere kadar birçok resmi ve gayri resmi kullanım durumunu içerir.

Hepimizin bildiği gibi, teknoloji dünyadaki hemen hemen tüm iş modellerinde devrim niteliğinde değişikliklere ve dönüşümlere neden olma potansiyeline sahiptir. Bugün, blok zinciri teknolojisini oylama sistemine entegre eden birçok yerleşim yeri var. Ayrıca bu teknoloji sayesinde tedarik zincir kontrolünün daha da şeffaf ve tutarlı hale getirdi. blok zinciri sayesinde güven sağlamak için kullanılan araçlara artık ihtiyaç duyulmuyor.

Bu teknoloji sayesinde daha önce insanlar tarafından kontrol edilen birçok süreç artık daha risksiz ve şeffaf hale geldi. Blok zinciri teknolojisinin çalışma prensibinin en önemli özelliği; anonim, dağıtılmış, ademi merkeziyetçi ve açık olmasına rağmen yok edilememesi ve hack edilememesidir. Bilgi kayıt zincirinin hem erişilebilir hem de yok edilemez olması, başta bilgisayar bilimcileri olmak üzere herkesi bu teknolojinin kullanımına hayran bırakmaktadır.

Blok Zinciri Nedir?
Blok Zinciri Nedir?

Blok Zinciri Cüzdanı Nedir?

Blok zinciri cüzdanları, şifrelenmiş para birimlerini takas etmek veya tutmak için kullanılan dijital depolama araçlarıdır. Bu cüzdanların, cüzdan kimliği ve özel anahtar adı verilen iki benzersiz kodu vardır. Teknik olarak, cüzdan kimliğini bir e-posta adresiyle karşılaştırmak ve özel anahtarı bu e-posta adresinin şifresiyle karşılaştırmak mümkündür. Bu cüzdanlarda yapılan işlemler blok zincirine kaydedilir. Blok zinciri, çok hızlı ve güvenli bir şekilde para yatırmanızı sağlar.

Yatırımınıza ek olarak, blok zinciri, para çekme işlemi sırasında da gerekli güvenliği sağlar. Başka bir kripto para cüzdanına transfer yapmak için cüzdanın kimlik kodunu bilmek yeterlidir. Özel anahtar veyahut şifreler asla kimseyle paylaşılmamalıdır çünkü bu imza kodu cüzdana erişim sağlar. Cüzdanınıza kripto para borsasında erişmek için bu kodu saklamanıza gerek yoktur.

Blok Zinciri Teknolojisinden Neler Beklenir?

Blok zinciri nedir sorusundan sonra akla gelen ise ne özelliklere sahip olduğu olması muhtemeldir. Blok zinciri hakkında birçok durumlar belirtilse de blok zinciri şu özellikleri barındırması bekleniyor.

  • Yaygın Dağıtılmış Veri Modelleri
  • Dağıtılmış Defter Teknolojisi
  • Standardizasyon ve İş birliği
  • Otonom Anlaşma ve Ticaret
  • Blok Zincir Bazlı Güvenlik Önlemleri

Bu özellikler sayesinde blok zinciri işlevselliği artırmış olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

SON YORUMLAR